О нас

Промова до майбутніх філософів

Доброго дня, вельмишановні майбутні наші студенти!
У цьому році в педагогічному університеті відкривається нова спеціальність – «ФІЛОСОФІЯ». Це знакова подія для м. Мелітополя, оскільки свідчить про розвиток освіти, усвідомлення великої сили мудрості.

Шановні випускники! Запрошуємо вас до вступу на спеціальність «Філософія». Її відкриття свідчить про високий якісний склад кафедри. В університеті працюють 5 докторів філософських наук, видається науковий журнал «Versus», де друкуються науковці не тільки з України. Створена серія «Антологія української думки», що призначена для відродження філософської спадщини. Кафедра проводить наукові конференції,матеріали якої пізніше видаються.

Щоб поступити до нас, треба знати відповіді на наступні питання:
1. Хто такий філософ?
2. Що таке філософія?
3. Для чого призначена філософія?

Відповідь на перше питання. Філософ, у деякій мірі, є священиком, який допомагає людям у складних ситуаціях, оскільки розуміє, яким чином їх можна вирішити. Філософ – це мудрець, який шукає відповіді на актуальні питання. Це необхідно тому, що в основі будь-якої справи, події, рішення – думка. Але цікава не кожна, а тільки розумна думка, слідування якій допомагає досягнути мети, вдосконалитися, зрозуміти світ і себе. Зверніть увагу, що кожна успішна компанія і фірма має свою філософію, завдяки якій вона досягнула високих результатів.

Відповідь на друге питання. Філософія – це основа будь-якої справи, розуміння себе та світу. Платон порівнює людей, що не знають філософії, з в’язнями, що сидять без світу у печері. А тих, хто мав сміливість пізнати істину, – мудрецями, що несуть їм світ. Спроможні ви пройти таке випробування?

Відповідь на третє питання. Філософія призначена для пізнання буття у різних формах та видах. Вона необхідна людям різних спеціальностей, тому вона є обов’язковою для всіх спеціальностей у вузі. Вона потрібна при вирішенні державних проблем та питань. Аристотель стверджує, що державою повинні правити філософи. Чому? Тому, що тільки вони знають, як використовувати розум, відповідно, які цілі ставити, як можна їх досягнути тощо.

Поставимо наступне питання: хто повинен СТАТИ ФІЛОСОФОМ?

  1. Хто любить істину і може її відстоювати, якщо вона захопила після розміркування.

Щоб відстояти істину, треба знати, у чому вона полягає. Філософія має багато трактувань, тому треба показати, яке з них необхідне для вирішення окремої проблеми. Ви повинні показати, до чого призводить її відстоювання. Якщо це стане причиною страждань, лиха та принижень, то, можливо, що відстоюється не істина, а помилка. Тому так важливо підвести до істини. Це знали мудреці ще тисячі років тому. Відповідно, виявили її основні критерії та ознаки. Вашим завданням є тільки їх засвоєння та нагадування про них людству.
Проблема у тому, що кожна сучасна ситуація вимагає застосування розуму. Тому кожне покоління відкриває знову вічні істини. Саме ви повинні служити істині, а не комусь. Таким чином, можна врятувати свій народ від таких забобонів, як ненависть, злоба, ворожнеча тощо. Це дуже важке завдання, яке вимагає терпіння, мужності, оптимізму та працьовитості.
Це необхідно, оскільки такі помилки призводять до трагедії. Проблема у тому, що істину можна не прийняти, відвернутися від неї.

  1. У кого сильна воля, хто готовий бути у владі ізахищати, знову ж таки, істину.

Тому поступати до нас повинен саме той, хто має сильну волю, хто може виступати проти усіх, не вагаючись. Це не означає, що він когось повинен принижувати, звинувачувати, тим більш -знищувати словами. Навпаки, розуміючи свою правоту, він спонукає їх до істини, пробуджує їх свідомість, тим самим приводить не до ворожості, а до солідарності. Щоб творити, необхідно бути спокійним, впевненим в собі. Це сила добра, а не насилля. Усвідомлення своєї правоти зробить вас могутніми в загрозливих ситуаціях. Перемагає не ненависть і злоба, а доброзичливість та терпимість. Тому на устах філософа – добра посмішка, а в словах – м’яка іронія. Бути філософом – означає боротися не «проти когось», а проти «розуміння чогось». Нагадаю, що Христос прощав тих, хто здійснив вбивство. Філософ також прощає, водночас допомагає подолати забобони.

  1. Хто має поетичний дар, тому що вона передбачаєвміння використовувати слово.

Поступати до нас повинен той, хто має поетичний талант, тим більш, що кожний поет – це філософ, а значна частина філософів – поети. Це тому, що при відстоюванні істини необхідно проявити мистецтво використання слова. Якщо ви складаєте вірші про природу, кохання, події – це дар, який потрібно використовувати за призначенням у конкретних справах. Ви зможете використати свій талант для свого народу, а не тільки для своїх близьких. Ваше живе слово пробудить серця до істини, тому люди будуть шанувати вас. Своїм словом ви зможете просвітити їх, вони перестануть бути злобними, не будуть когось ненавидіти, стануть дбайливими. Щоб осягнути силу слова, можна звернутися до творів Мономаха, Сковороди, Ніцше та
інших. Але не завжди можна писати просто. При вирішенні складної філософської проблеми, виникає дуже складна термінологія. Саме так писали Кант і Гегель. Ваше завдання полягає в тому, щоб не тільки зрозуміти сенс їх висловлювань, а доступно пояснити їх тим, хто ще не знає філософії. Саме таким чином відкриваються таємниці буття людини і суспільства.

ЦЕ БЛАГОРОДНА МЕТА, ЯКУ ТРЕБА ЗДІЙСНИТИ!!!

Кажіть собі: Я буду філософом!